Team PEI 2018

Congratulations to the athletes, coaches, and mission staff named to Team PEI!

Team PEI 2018 Training Roster

Special Olympics Canada bowling championships Charlottetown, Summerside & Tyne Valley, PEI from May 14-20, 2018
 
 
2018 National Summer Games
 
Special Olympics Canada Summer Games in Antigonish, NS from July 31 - August 4, 2018

 

 

Chef de Mission

Matthew McNally, Mount Stewart

Genna Phelan (Bowling Nationals), Charlottetown

Team Manager

Genna Phelan, Charlottetown

Lynda Hontscharowicz (Bowling Nationals), Charlottetown

Mission Staff

CY Holland, Charlottetown

Martine Kelly, Charlottetown

Fran Gillis, Summerside

Chanelle MacIsaac, Charlottetown

Craig Watson, Hunter River

5-Pin Bowling

 

5-Pin Bowling

Head Coach: Rickey Burns, Charlottetown

Degan Hackett, West Devon

Donna Pyke, Charlottetown

Jonathan Watts, York

Kaitlyn MacKinnon, Charlottetown

Patti Bradley, Charlottetown

10-Pin Bowling

 

10-Pin Bowling

Head Coach: Ann Kilby, Tyne Valley

Jenna Smith, Ellersilie

Kevin Ramsay, Tyne Valley

Paul Phillips, Summerside

Wayne Dyment, Summerside

Athletics

 

Athletics

Head Coach: Jodi Harper, Brackley

Jeremy Wall, Summerside

Teri Cudmore, Charlottetown

Bocce

 

Bocce

Head Coach: Carole-Ann French, Charlottetown

Tommy Ling, Charlottetown

Rick Chan, Charlottetown

Jennifer Hickox, Charlottetown

Janet Charchuk, Alberton

Golf

 

Golf

Head Coach: Jamie Matheson, Montague

Phillip Chugg, Startford

Powerlifting

 

Powerlifting

Head Coach: Ross MacIntosh

Kolton Doucette, Wellington Station

Rhythmic Gymnastics

 

Rhythmic Gymnastics

Head Coach: Sarah Profitt, York

Rachael Loggie, Charlottetown

Softball

 

Softball

Head Coach: Judy Gallant, Charlottetown
Assistant Coaches: Allan Stewart, Hunter River & Jamie Henry, Cornwall

Lisa Bernard, Charlottetown

Billy Acorn, Charlottetown

Jerred Affleck, Charlottetown

Cedric Gallant, Charlottetown

Wallace MacMaster, Charlottetown

Chris MacPherson, Charlottetown

Sherry Hiscock, Stratford

Brian McNab, Charlottetown

Tommy MacGuigan, Charlottetown

Art Smith, Charlottetown

Aaron Myers, Charlottetown

John Morton, Charlottetown

Brandon Younker, Charlottetown

Soccer

 

Soccer

Head Coaches: Emilie Boucher, Charlottetown  & Terry Nabuurs, Charlottetown
Assistant Coach: Dave Morrow, Covehead

Jeremy Cheverie, Cornwall

Geoffery Bridges, Charlottetown

Logan Robbins, Charlottetown

Callie Wood, Montague

Alyssa Chapman, Murray Harbour

Scott Brousseau, Montague

Andrew Maloney, Montague

John Rafuse, Montague

Marlee MacDonald, Murray River

Sarah MacDonald, Souris

Shawn Mitchell, Charlottetown

John Anthony Laybolt, Mermaid

Swimming

 

Swimming

Head Coach: Sarah Paynter, Kensington

Roy Paynter, Kensington

Ellen MacNearney, Montague